Podsumowanie 2023 roku!

Opublikowane przez Bonifundo w dniu

Nim się spostrzegliśmy a dobiegł końca kolejny nasz wspólny rok. W tym krótkim artykule pragniemy przedstawić Państwu co wydarzyło się w naszej wspólnocie w mijającym właśnie 2023 roku. A działo się bardzo dużo!

Zdecydowanie najważniejszym momentem tego roku było odejście do domu Ojca – o. Ludwika Sokoła  OH (zm. 20.05.2023), wieloletniego Przeora i budowniczego konwentu i domu pomocy społecznej. Był to czas wielu wspomnień i uznania dla Jego pracy. W sierpniu natomiast do naszej wspólnoty powrócił o. Kazimierz Wąsik OH, przed laty kapelan naszej Fundacji. Zmian kadrowych było w tym roku stosunkowo niewiele, a sytuacja w Fundacji staje się coraz bardziej unormowana i uporządkowana co nie umknęło uwadze wizytującego nas Ojca Prowincjała Franciszka, który spędził na Zielonej kilka dni podczas oficjalnej wizyty kanonicznej.

W jej trakcie zwrócono uwagę, co nas bardzo cieszy, na prężnie rozwijający się Zespół Opieki Duszpasterskiej, który w tym roku zaprezentował bogaty repertuar przedsięwzięć. Oprócz oczywistych spotkań: wigilijnych, wielkanocnych, wspomnień zmarłych, organizacji procesji Bożego Ciała, Niedzieli Palmowej, odpustu 1 maja czy pielgrzymek odbywały się także: konkursy kolęd, rekolekcje wielkanocne i adwentowe z udziałem zaproszonych gości (m.in.: ks. Dra Piotra Zaborowskiego), konkursy rysunków a także „Słodki kiermasz”, który mógł swoją słodyczą zaspokoić nie jedne lokalne gusta. Wśród naszej aktywności był także czas na integrację z prowincją Polską Zakonu Bonifratrów (braliśmy udział w spotkaniu integracyjno-formacyjnym z innymi pracownikami Zakonu w Polsce); byliśmy także obecni w czasie licznych spotkań jubileuszowych, imieninowych a także zapraszaliśmy licznych gości do nas. Dzięki czemu nasza działalność zdobywa uznanie w coraz szerszym gronie.

Wiele pracy miała także ekipa odpowiedzialna za organizacje warsztatów i różnorodnych projektów. Wśród zrealizowanych można znaleźć: półkolonie (zimowe i letnie), liczne warsztaty: konne, ogrodnicze i pszczelarskie. Wśród naszych gości byli zarówno najmłodsi jak i najstarsi ! Mieliśmy także okazję by gościć (i promować nasze działania) poza naszym ośrodkiem. Z chęcią braliśmy udział w licznych spotkaniach „na wyjeździe” w trakcie kiermaszy, majówek, imprez plenerowych m.in.: Myślenicach, Mogilanach, Świątnikach Górnych, Sieprawiu i wielu innych miejscach. Bez zaangażowania naszych pracowników i wolontariuszy nie udałoby się zrealizować także takich projektów i wydarzeń jak: Bonifundo – poznajcie nas;  Miodobranie-Miodogranie; “Pszczelarska ścieżka edukacyjna w Konarach”; III Święto Organizacji Pozarządowych #AKTYWNIE po raz trzeci oraz zorganizować kolejny Hubertus 2023.

Dzięki pomocy ludziom dobrej woli nasza praca zostaje zauważona i doceniona (w intencji naszych dobrodziejów zorganizowaliśmy 8 marca spotkanie dziękczynne a także w każdą pierwszą środę miesiąca ofiarujemy w ich intencji Mszę Świętą). Mamy tego wymierne efekty. W mijającym roku rozpoczęliśmy sprzedaż plastikowych nakrętek w ramach akcji #odkrecamypomagamy, z której uzyskaliśmy na ten moment kwotę 4 658 zł (sprzedaż i darowizna pieniężna). Do planowanych 10 tys. na zakup konia brakuje nam już „jedynie” 5 342 zł. W mijającym roku zbiórką 1.5% rozpoczęliśmy długoletni projekt zbiórki na remont dachu nad Centrum Warsztatowo-Rehabilitacyjnym.  Już dziś wiemy, że za poprzedni rok podatkowy z odpisów uzyskaliśmy blisko 100 tys. zł co jest wyraźnym wzrostem w porównaniu do zeszłorocznego wyniku. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za zaufanie! Fundacja uzyskała także większy dochód z portalu Fani mani (darowizny poprzez zakupy internetowe) w ciągu tylko ostatnich 12 miesięcy uzbieraliśmy 687,83 zł, co w sumie daje kwotę 1030,35 zł (pieniądze uzyskane w ten sposób także będzie przeznaczona na remont dachu). Pomysłów na uzyskanie potrzebnych kwot nam nie brakuje. Tylko w tym roku uruchomiliśmy kolejne przedsięwzięcia. Wśród nich są: Boni-Foto, Zakochana Para czyni dobro wspólnie z nami, zakupy voucherów. Prężnie rozwijać się zaczął także dział praktyk studenckich i wolontariatu, do których zgłaszają się wciąż nowe osoby.

Przy tych licznych organizacyjnych zmianach i przedsięwzięciach nie zapominamy o tych, dla których to wszystko robimy. Nasi podopieczni, uczestnicy, mieszkańcy i pracownicy – osoby z niepełnosprawnością – dla których każdego dnia staramy się szukać nowych form pomocy i wsparcia aby ich rehabilitacja społeczna i zawodowa mijała jak najlepiej. Wśród nowości jest m.in.: nowa forma terapii w WTZ: felinoterapia, liczne szkolenia z zakresu zatrudnienia, wyjazdy do Urzędów Pracy oraz spotkania z zatrudnieniem wspomaganym; nauka przez zabawę; szkolenia zawodowe dla pracowników Stajni na Zielonej; wyjazdy do muzeum, teatrów, na koncerty, aktywny udział w konkursach sportowych i kulturalnych. Poszukiwanie wciąż nowych form terapii.

Dla nich także staramy się systematycznie poprawiać nasze zawodowe kompetencje i wiedzę na temat wspierania osób z niepełnosprawnościami, dlatego też braliśmy udział w spotkaniach Europejskiej grupy roboczej ws. inkluzji społecznej oraz I Kongresie Inkluzji Społecznej w Wiedniu; projekcie Erasmus + Revival;  wizytacjach u nas studentów z Johannes Grande Schule ze Straubingu oraz spotkaniach z przedstawicielami Prowincji Bawarskiej. Dodatkową szansą na rozwój był udział w programie MentorES, w którym doskonaliliśmy nasze umiejętności związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa społecznego.

Inną formą wspierania naszej codziennej pracy i rehabilitacji są także liczne remonty, przebudowy, reorganizacje, porządki i inwestycje, które udało nam się w tym roku zrealizować. Wśród nich można wymienić np. zupełnie odnowioną sale gimnastyczną, wraz z wymienionym sprzętem rehabilitacyjnym; stworzenie Sali rekreacyjnej w ZAZ, całkowity remont kuchni w ZAZ oraz pomieszczeń socjalnych w ZAZ; nowe meble w sklepiku; malowanie i remonty pomieszczeń w DPS-ie, zupełna rewitalizacja ogrodu w DPS-ie, odświeżanie pracowni i kuchni w WTZ. Większe przeprowadzone inwestycje to: podłączenie pomp ciepła w DPS-ie, instalacja hydrantów, dzięki darowiźnie finansowej Prowincjała o. Franciszka Salezego Chmiela OH zamontowaliśmy piec konwekcyjno-parowy i prasę w DPS-ie.

Nie bez znaczenia są także porządki realizowane przez o. Anzelma- Przeora, który doprowadził do restauracji krzyża pod kaplicą i figur a także pomieszczeń gospodarczych i ogrodów konwentu. Mówiąc o naszych porządkach
i rewolucjach nie można zapomnieć także o zmianach na Stajni na Zielonej gdzie uporządkowano
w sposób znaczący całe otoczenie, przeorganizowano i wybudowano nową wiatę dla mniejszych koni
i naszego nowego źrebaka (Oreusa – dar serca od Domu Pomocy Społecznej w Iwoniczu – dziękujemy!). Długo wyczekiwanym momentem było także zakup nowego traktora dla pracowni hodowlanej ZAZ, który zastąpi wysłużone maszyny i przyczyni się do poprawy warunków pracy wielu osób.

O tych i innych sukcesach można byłoby dużo mówić, nie dziwi więc fakt, że także w tym roku udało się zainteresować naszą działalnością kolejne redakcje, które zechciały nas odwiedzić i opowiedzieć o naszej codziennej pracy. Efektem tych spotkań są reportaże w programach: „Między ziemią a niebem”; „Pożyteczni.pl”, reportaż w Radio Kraków oraz publikacja „Gmina Mogilany Dawniej i Dziś”. Zapraszamy do zapoznania się z tymi materiałami oraz innymi produkcjami własnymi dostępnymi na naszym profilu na YouTube (12 filmów tylko w tym roku).

Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć i mamy świadomość, że udało nam się to wszystko dzięki wspólnej pracy wszystkich zaangażowanych, w tym Zarządu, Pracowników, Podopiecznych, wspólnoty braci oraz WAS! Sympatyków i darczyńców naszej Fundacji! Dziękujemy za ten rok i już tworzymy plany na kolejny!

Wśród planów na przyszły rok najważniejszym jest oczywiście remont dachu nad Centrum Warsztatowo-Rehabilitacyjnym, z którym wiązać się będzie większość naszych działań. Wśród planowanych zmian będzie także utworzenie w Zakładzie Aktywności Zawodowej nowej pracowni – stolarskiej, także ZAZ obchodzić będzie swoje 20-lecie! Będzie także czas na świętowanie.