„Gra o pracę” to bardzo intuicyjna i czytelna forma zapoznania uczestników z istotnymi sytuacjami dotyczącymi zatrudnienia wspomaganego. Napisana jest łatwym do czytania i zrozumienia językiem. Zamieszczone w niej ilustracje pomagają skojarzyć czynności np. definiowanych zawodów oraz utrwalić poznawaną wiedzę. Gra doskonali ponadto umiejętności społeczne uczestników.
Grę można realizować z osobami o różnym stopniu niepełnosprawności i w różnym wieku. W grupie, która testowała grę, jedna z uczestniczek miała już doświadczenie pracy na otwartym rynku, pozostałe 4 osoby nie miały doświadczeń zatrudnienia wspomaganego. Dzięki grze miały więc możliwość wejścia w rolę i przećwiczenia konkretnych sytuacji związanych z zatrudnieniem. Gra może stać się inspiracją do dyskusji i dalszych ćwiczeń, w tym odgrywania scenek, w których uczestnicy wchodzą w role pracodawcy i pracownika.
Z relacji uczestników wynika, że gra dała im nie tylko nowe zasoby wiedzy, w tym definicje takich ważnych kwestii jak np. zakres obowiązków, umowa o pracę czy polecenie służbowe. Poznali też nowe zawody np. kolporter czy konfekcjoner, których nie znali oraz zakresy czynności im przypisane. Gra budziła bardzo pozytywne emocje począwszy od zdziwienia, przez zaskoczenie do satysfakcji z posiadanej i nowej wiedzy.