Warsztat Terapii Zajęciowej

  Warsztat Terapii Zajęciowej powstał w 2000 r. i jest jednym z najstarszych działających w powiecie krakowskim. Został stworzony z myślą o osobach o różnym stopniu niepełnosprawności. Oferuje aktywności z obszaru rehabilitacji społecznej i zawodowej. Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką o charakterze dziennym, funkcjonującym od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30. Uczestnicy Warsztatu mają zapewniony dowóz do ośrodka oraz ciepły posiłek przygotowywany w ramach treningu kulinarnego. Przede wszystkim jednak mają szansę doskonalić i nabywać nowe umiejętności, rozwijać się zawodowo i społecznie. Staramy się proponować im aktywności zbliżone do tego, czym zajmują się zawodowo osoby pełnosprawne oraz takie, które pomagają włączać się w życie społeczne. Dążymy do stworzenia – na miarę ich możliwości – warunków do dokonywania własnych wyborów oraz kierowania swoim życiem.

  Uczestnicy we współpracy z terapeutami określają swoje preferencje zawodowe, własne mocne strony oraz obszary, w których potrzebują wsparcia. Dzieje się to w toku doświadczania siebie – zarówno podczas pracy w Pracowniach:

 • Zawodowej,
 • Stolarskiej,
 • Poligraficzno-Komputerowej,
 • Kulinarnej i Gospodarstwa Domowego,
 • Ergoterapii i Rękodzieła artystycznego,
 • Ekologicznego rolnictwa,
 • Artystycznej,
 • Ceramicznej,
 • Rewalidacji i zdrowia

 Oferujemy także zajęcia dodatkowe takie jak:

 • psychoedukacja,
 • fizjoterapia,
 • hipoterapia,
 • zajęcia sportowe,
 • zajęcia teatralne i taneczne
 • spotkania w różnorodnych kołach zainteresowań.

  W Ośrodku działa zespół muzyczno-teatralny ZIELONA KAPELA mający na swoim koncie sukcesy na licznych przeglądach twórczości osób niepełnosprawnych. W naszych pracowniach powstaje rękodzieło w tym niepowtarzalne ikony, ceramika i inne akcesoria dekoracyjne i użytkowe.
Wspieranie w WTZ polega głównie na motywowaniu dorosłych niepełnosprawnych do stanowienia o sobie i dążenia do samorealizacji. Poprzez możliwość korzystania z szerokiego repertuaru dojrzałych ról społecznych (pracownika, który potrafi rzetelnie świadczyć swoje usługi, gospodarza dbającego o dom i otoczenie, klienta, partnera w relacjach z drugą osobą, pasażera, wolontariusza, asystenta, organizatora, instruktora, który potrafi nauczyć innych), Uczestnicy uczą się podejmować samodzielne decyzje, by w dalszej perspektywie formułować swoje cele i plany życiowe.

  Jednym z nowatorskich projektów, które realizowaliśmy przez kilka lat był trening samodzielności w mieszkaniach. Pozwolił on naszym Uczestnikom doświadczyć z czym wiąże się samodzielne prowadzenie domu. Chcemy, by nasi Uczestnicy byli przygotowywani do podejmowania zatrudnienia odpowiedniego do ich zainteresowań, możliwości i potrzeb. W związku z tym Uczestnicy Warsztatu odbywają kursy, szkolenia oraz praktyczne zajęcia zawodowe w Zakładzie Aktywności Zawodowej.

  Chcemy wychodzić poza ramowe działania Warsztatu, w tym celu próbujemy swoich sił w realizacji projektów lokalnych i międzynarodowych. W ramach europejskiego programu Erasmus+ współpracujemy z ośrodkami zagranicznymi podnosząc kompetencje Uczestników. W ramach projektów lokalnych Uczestnicy wzięli udział w kursach: kulinarnym, stolarskim, florystycznym, kosmetycznym i samoobrony oraz felinoterapii.

  Przed nami jeszcze wiele nowych wyzwań, nieodkrytych perspektyw, nowych pomysłów. Stawiamy na rozwój naszych Uczestników!

Chcesz być niezależny i samodzielny? Chcesz pracować?

Warsztat pomoże ci radzić sobie w codziennym życiu.
Z nami przygotujesz posiłek, zrobisz zakupy,
poznasz nowe technologie,
będziesz twórczy i kreatywny,
poznasz techniki tkackie, plastyczne i ceramiczne,
rozwiniesz zainteresowania, ciekawie spędzisz czas, będziesz podróżować.
W Warsztacie poznasz ciekawych ludzi.
Zorganizujemy dla ciebie staże i praktyki zawodowe.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz: wtz@bonifundo.pl
Chcesz na bieżąco śledzić naszą działalność? Wejdź tutaj!

 

Wśród produktów tworzonych w ramach rehabilitacji i możliwych do zakupu, a tym samym wspierania działalności WTZ są m.in.:

Osoby chętne do zakupu naszych produktów zapraszamy tutaj!

Wycieczka Zespołu Opieki Duszpasterskiej do Beskidu Sądeckiego

Przedstawiciele wszystkich dzieł Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej w Konarach wraz z Zespołem Opieki Duszpasterskiej wzięli udział...

Informacja dot. CIT D za 2023 rok

Bonifraterska Fundacja Dobroczynna w Konarach prezentuje informację podatnika podatku dochodowego od osób prawnych o trzymanych...

Życzenia Wielkanocne!

Przesyłamy życzenia Wielkanocne!...

Niedziela Palmowa w Konarach

„Hosanna Synowi Dawidowemu” wielokrotnie wybrzmiało podczas celebracji liturgii „Niedzieli Męki Pańskiej”. Dziękujemy wszystkim, którzy swoją...

Pierwszy dzień WIOSNY!

Możemy się tylko cieszyć, że już jest! Długo wyczekiwana WIOSNA! Jednym ze staropolskich zwyczajów związanych...

Janusz „Asiek” – mieszkaniec DPS-u prosi o Twoje 1.5%

Janusz “Asiek” zaprasza Cię do przekazania 1.5% na Naszą Fundację, w której czują się jak...

Spotkanie Wielkanocne WTZ

Spotkania Wielkanocne czas zacząć! Dziś odbyło się spotkanie rodzin uczestników WTZ i wspólne świętowanie zbliżającej...

Misterium męki Pańskiej

Misterium Męki Pańskiej w reżyserii Marcina Kobierskiego, aktora Teatru Bagatela, wystawiane przez o. Salezjanów w...

Rekolekcje wielkopostne

W wielkopostnej zadumie przeżyliśmy czas świętych “ćwiczeń rekolekcyjnych”. Słowo Boże kierował do nas ojciec Lucjan...