Warsztat Terapii Zajęciowej

  Warsztat Terapii Zajęciowej powstał w 2000 r. i jest jednym z najstarszych działających w powiecie krakowskim. Został stworzony z myślą o osobach o różnym stopniu niepełnosprawności. Oferuje aktywności z obszaru rehabilitacji społecznej i zawodowej. Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką o charakterze dziennym, funkcjonującym od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30. Uczestnicy Warsztatu mają zapewniony dowóz do ośrodka oraz ciepły posiłek przygotowywany w ramach treningu kulinarnego. Przede wszystkim jednak mają szansę doskonalić i nabywać nowe umiejętności, rozwijać się zawodowo i społecznie. Staramy się proponować im aktywności zbliżone do tego, czym zajmują się zawodowo osoby pełnosprawne oraz takie, które pomagają włączać się w życie społeczne. Dążymy do stworzenia – na miarę ich możliwości – warunków do dokonywania własnych wyborów oraz kierowania swoim życiem.

  Uczestnicy we współpracy z terapeutami określają swoje preferencje zawodowe, własne mocne strony oraz obszary, w których potrzebują wsparcia. Dzieje się to w toku doświadczania siebie – zarówno podczas pracy w Pracowniach:

 • Zawodowej,
 • Stolarskiej,
 • Poligraficzno-Komputerowej,
 • Kulinarnej i Gospodarstwa Domowego,
 • Ergoterapii i Rękodzieła artystycznego,
 • Ekologicznego rolnictwa,
 • Artystycznej,
 • Ceramicznej,
 • Rewalidacji i zdrowia

 Oferujemy także zajęcia dodatkowe takie jak:

 • psychoedukacja,
 • fizjoterapia,
 • hipoterapia,
 • zajęcia sportowe,
 • zajęcia teatralne i taneczne
 • spotkania w różnorodnych kołach zainteresowań.

  W Ośrodku działa zespół muzyczno-teatralny ZIELONA KAPELA mający na swoim koncie sukcesy na licznych przeglądach twórczości osób niepełnosprawnych. W naszych pracowniach powstaje rękodzieło w tym niepowtarzalne ikony, ceramika i inne akcesoria dekoracyjne i użytkowe.
Wspieranie w WTZ polega głównie na motywowaniu dorosłych niepełnosprawnych do stanowienia o sobie i dążenia do samorealizacji. Poprzez możliwość korzystania z szerokiego repertuaru dojrzałych ról społecznych (pracownika, który potrafi rzetelnie świadczyć swoje usługi, gospodarza dbającego o dom i otoczenie, klienta, partnera w relacjach z drugą osobą, pasażera, wolontariusza, asystenta, organizatora, instruktora, który potrafi nauczyć innych), Uczestnicy uczą się podejmować samodzielne decyzje, by w dalszej perspektywie formułować swoje cele i plany życiowe.

  Jednym z nowatorskich projektów, które realizowaliśmy przez kilka lat był trening samodzielności w mieszkaniach. Pozwolił on naszym Uczestnikom doświadczyć z czym wiąże się samodzielne prowadzenie domu. Chcemy, by nasi Uczestnicy byli przygotowywani do podejmowania zatrudnienia odpowiedniego do ich zainteresowań, możliwości i potrzeb. W związku z tym Uczestnicy Warsztatu odbywają kursy, szkolenia oraz praktyczne zajęcia zawodowe w Zakładzie Aktywności Zawodowej.

  Chcemy wychodzić poza ramowe działania Warsztatu, w tym celu próbujemy swoich sił w realizacji projektów lokalnych i międzynarodowych. W ramach europejskiego programu Erasmus+ współpracujemy z ośrodkami zagranicznymi podnosząc kompetencje Uczestników. W ramach projektów lokalnych Uczestnicy wzięli udział w kursach: kulinarnym, stolarskim, florystycznym, kosmetycznym i samoobrony oraz felinoterapii.

  Przed nami jeszcze wiele nowych wyzwań, nieodkrytych perspektyw, nowych pomysłów. Stawiamy na rozwój naszych Uczestników!

Chcesz być niezależny i samodzielny? Chcesz pracować?

Warsztat pomoże ci radzić sobie w codziennym życiu.
Z nami przygotujesz posiłek, zrobisz zakupy,
poznasz nowe technologie,
będziesz twórczy i kreatywny,
poznasz techniki tkackie, plastyczne i ceramiczne,
rozwiniesz zainteresowania, ciekawie spędzisz czas, będziesz podróżować.
W Warsztacie poznasz ciekawych ludzi.
Zorganizujemy dla ciebie staże i praktyki zawodowe.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz: wtz@bonifundo.pl
Chcesz na bieżąco śledzić naszą działalność? Wejdź tutaj!

 

Wśród produktów tworzonych w ramach rehabilitacji i możliwych do zakupu, a tym samym wspierania działalności WTZ są m.in.:

Osoby chętne do zakupu naszych produktów zapraszamy tutaj!

Pielgrzymka do Sanktuarium pw. bł. Anieli Salawy w Sieprawiu

Jak co roku pielgrzymowaliśmy do Sanktuarium bł. Anieli Salawy by od niej uczyć się służby...

Nasi podopieczni na mszy odpustowej w Sanktuarium w Krakowie-Mogile

Nasi podopieczni ostatnio nie próżnują! 16 września brali udział w uroczystej odpustowej mszy pod przewodnictwem księdza bpa Roberta...

Koncert operowy “Wspomnień czar” w wykonaniu Marcina Kotarby

W piątek mieliśmy przyjemność uczestniczyć w koncercie operowym “Wspomnień czar” w wykonaniu tenora Marcina Kotarby...

Dożynki w Zebrzydowicach

7 września przedstawiciele wszystkich naszych dzieł mieli okazję uczestniczyć w X Dożynkach Integracyjnych w Zebrzydowicach...

Pożegnanie lata w Iwoniczu!

31 sierpnia żegnaliśmy lato w Iwoniczu! Cykliczna impreza na zakończenie wakacji była w tym roku...

Zakończenie kolejnego roku pracy w WTZ!

Zakończenie sezonu 2022/2023 w WTZ. Życzymy wszystkim dobrego czasu odpoczynku. Do zobaczenia 16 sierpnia...

WTZ trenuje pracę w ZAZ-ie!

W ten piękny, choć burzowy, dzień uczestnicy WTZ w ramach pracowni zawodowej próbowali swoich sił...

30-lecie WTZ Radwanowice

30-lecie WTZ w Radwanowicach! Kochani Jubilaci jeszcze raz życzymy Wam duuużo radości w realizowaniu swoich...

WTZ zdobywa szczyty!

W ubiegłym tygodniu uczestnicy WTZ mieli wyjątkową okazję sprawdzić swoje siły w drodze na Łysicę...