Podsumowanie roku w Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej
Za nami kolejny trudny ale i obfitujący w dobre chwile rok. W tym krótkim tekście pragniemy przedstawić Państwu co wydarzyło się w życiu Naszej Fundacji w mijającym roku 2022.
Przede wszystkim w związku z wojną za naszą wschodnią granicą przyjęliśmy pod dach „Zielonej Farmy” uchodźców z Ukrainy. Dzięki pomocy ludziom dobrej woli byliśmy także wstanie, na początku ich pobytu, zapewnić podstawowe artykuły żywnościowe i higieniczne. Wciąż kontynuujemy naszą pomoc oddając uchodźcom do użytku od 4 do 6 domków. W sumie udzieliliśmy pomocy 47 uchodźcom, głównie kobietom i dzieciom. Przez okres 3 miesięcy 2 panie miały również zatrudnienie w domu pomocy społecznej. W okresie wakacyjnym zorganizowaliśmy dwie tygodniowe półkolonie dla 40 ukraińskich dzieci.
W naszej wspólnocie także nastąpiły zmiany. W maju dołączył do nas o. Anzelm Skiba OH i zastąpił na stanowisku Przeora Konwentu Konary-Zielona o. Huberta Matusiewicza oraz br. Tomasz Olczyk, który pracuje w naszym Domu jako pielęgniarz. Do naszego zespołu dołączyło kilku nowych terapeutów i kierownik – p. Justyna – z czego bardzo się cieszymy i jeszcze raz witamy! Ponad to warto się pochwalić, że jedna z naszych terapeutek obroniła tytuł Doktora – gratulujemy! Tworząc wspólnotę nie zapominamy o integracji tej bliskiej i z innymi bonifraterskimi dziełami. Tradycją stało się integracyjne wakacyjne spotkanie pracowników przy ognisku na Zielonej oraz wyjazd licznej grupy pracowników na spotkania formacyjno-integracyjne do Zembrzyc.
Przez cały rok świętowaliśmy także 100-lecie reaktywacji Zakonu Bonifratrów w Polsce, dzięki czemu mieliśmy okazję uczestniczyć w wielu wydarzeniach. Braliśmy udział w walce o przyszłość Warsztatów Terapii Zajęciowej, zabieraliśmy głos w debatach o Zakładach Aktywności Zawodowej a także w temacie deinstytucjonalizacji usług społecznych.
W tym roku rozpoczął się kolejny etap realizacji pilotażu standardów funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej, opracowanych w ramach projektu „Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych”. Otrzymaliśmy dotację celową na dofinansowanie i prowadzenie rozwoju infrastruktury Domu Pomocy Społecznej. Uruchomiliśmy zbiórkę plastikowych nakrętek pn. #odkrecamypomagamy. Zysk pochodzący z ich sprzedaży umożliwi nam zakup konia do hipoterapii. Zapraszamy do wspólnego zbierania! Czekamy na Ciebie. Ponad to kontynuowaliśmy również projekt Erasmus+ pn. Revival, a z naszych działań powstały dwa filmy przedstawiające nowe formy pracy „Teatr zmysłów” i „Animal etiude”.
Dodatkowo zrealizowaliśmy projekty „Integrowanie przez Ikonopisanie” i „Zdrowy duch na Zielonej”, organizowaliśmy warsztaty pszczelarskie, ogrodnicze i koniarskie dla dzieci. Po kilkuletniej przerwie odbył się u nas „Hubertus” i był nie lada okazją aby podziwiać umiejętności jeździeckie zarówno tych dużych jak i małych.. Z zainteresowaniem spotkały się nasze cyfrowe katalogi – naszego rękodzieła i produktów pszczelarskich wytwarzanych w ZAZ. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy do zakupów! Realizujemy także indywidualne zamówienia!
Rozpoczęliśmy wdrażanie opracowanej w poprzednim roku strategii rozwoju Fundacji i wprowadziliśmy szereg zmian wynikających z przeprowadzonej inwentaryzacji w tym m.in.: rewitalizację ogrodu w DPS-ie (w trakcie), budowę kanalizacji i płyty obornikowej, zbudowanie nowego chodnika przy stajni, stworzenie nowych miejsc parkingowych przy sklepiku, przeprowadzenie remontu w pomieszczeniach biurowych, korytarzach i łazienkach w DPS, wyremontowaliśmy pomieszczenie pralni i zakupiliśmy nową pralnicę. Dodatkowo utworzyliśmy zakładowe archiwum i przeorganizowaliśmy nasze pomieszczenia aby jak najlepiej spełniały swoje funkcje i były wykorzystane jak najlepiej (m.in.: zorganizowaliśmy dodatkową salę do rekreacji).
Do naszego gospodarstwa rolnego w tym roku dołączyła oślica o wdzięcznym imieniu Malinka, która dzielnie służy nam podczas wydarzeń religijnych (w czasie świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia) a także podczas warsztatów z dziećmi.
W działaniach promocyjnych także działy się cuda! Po raz pierwszy nagraliśmy profesjonalny klip promujący zbiórkę 1%! Nie zrobilibyśmy tego bez pomocy naszych przyjaciół. Wprowadziliśmy uporządkowaną identyfikacje wizualną Fundacji, stworzyliśmy oznaczenia pomieszczeń, zewnętrzne znaki informacyjne oraz szereg innych, mniejszych zmian w tym zakresie. Stworzyliśmy zupełnie nową stronę internetową oraz ujednoliciliśmy media społecznościowe, zagościliśmy na dobre w GoogleMaps i YouTube. Gościła u nas także Telewizja Polska, która stworzyła o nas piękny materiał (Studio Raban) a także redakcja Aleteia.pl, która zrealizowała u nas swój reportaż. Z kamerą był u nas również Uniwersytet Rolniczy tworząc materiał na temat łączenia historii, tradycji i współczesności. Promowaliśmy portal FaniMani, na którym każdy może nam pomagać w trakcie swoich zakupów. Stworzyliśmy także specjalny własny instruktaż jak pomagać BFD.
Przez cały rok odbywaliśmy szereg wycieczek (tych mniejszych i większych) oraz gościliśmy z wieloma kiermaszami (m.in.: w Sieprawiu, Mogilanach, Krakowie – w Starostwie Powiatowym, Operze Krakowskiej czy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych). Nasi podopieczni brali udział w wyjściach kulturalnych do Opery czy teatrów, a także brali udział w licznych zawodach sportowych (i to z sukcesami)!
Nasza współpraca ze wspólnotą braci układa się bardzo pomyślnie. Dzięki wsparciu O. Przeora nawiązaliśmy ścisłą współpracę z Bankiem Żywości, dzięki której łatwiej nam przeżyć trudne czasy. Dziękujemy również za zaangażowanie i inspirację do nowych działań! Cieszymy się i dziękujemy za wspólne spotkania integracyjne ze wspólnotą lokalną, za gorące powitanie pielgrzymów z Węgier a także za wspólne przygotowywanie świąt w czasie całego roku liturgicznego.
Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć i mamy świadomość, że udało nam się to wszystko dzięki wspólnej pracy wszystkich zaangażowanych, w tym Zarządu, Pracowników, Podopiecznych, wspólnoty braci oraz WAS! Sympatyków i darczyńców naszej Fundacji!
Dziękujemy za ten rok i już tworzymy plany na kolejny!