Hubertus 2022 za nami!

Opublikowane przez Bonifundo w dniu

„Abyśmy stali się jednością” te słowa Ojca Prowincjała wygłoszone do uczestników Mszy Świętej rozpoczynającej tegorocznego Hubertusa stały się niejako myślą przewodnią tego wydarzenia. Bo to właśnie o jedności człowieka i przyrody jest ta opowieść.

Hubertus to święto myśliwych, leśników i jeźdźców, które odbywa się na zakończenie sezonu by podziękować za szczęśliwy jego przebieg. Nazwa pochodzi od św. Huberta, który patronuje myśliwym i jeźdźcom, a jego liturgiczne wspomnienie przypada na 3 listopada.

Niemal rok rocznie na terenach Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej i Konwentu oo. Bonifratrów Konary-Zielona odbywa się wydarzenie pod tą samą nazwą. Po krótkiej przerwie spowodowanej pandemią powróciliśmy do tej formuły. I to z sukcesem!

Hubertus 2022 rozpoczął się Mszą Świętą, którą sprawował ks. Jacek Miszczak – kapelan Fundacji i Konwentu. Po niej krótkie słowo skierował do nas Ojciec Prowincjał Franciszek Salezy OH, który zwracał uwagę na znaczenie współistnienia człowieka i przyrody, na relację człowieka ze zwierzęciem, które staje się dla człowieka także sposobem terapii. To o czym wspomniał Ojciec Prowincjał wspaniale wpisuje się w wieloletnią pracę Stajni na Zielonej, prowadzonego przez Bonifraterską Fundację Dobroczynną ośrodka jazdy konnej, gdzie osoby z niepełnosprawnością korzystają także z hipoterapii, polegającej właśnie na terapeutycznej relacji konia z człowiekiem.

Po nabożeństwie Natalia Gęba – Członek Zarządu Fundacji, Kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej, Ojciec Anzelm OH – Przeor Konwentu oraz Ojciec Prowincjał Franciszek Salezy OH dokonali oficjalnego otwarcia naszego święta!

Rozpoczęło się ono z mocnym przytupem bowiem od podwójnej gonitwy za lisem (osób niepełnoletnich, a po niej osób dorosłych), następnie zawodów w skokach przez przeszkody 30 cm, 50 cm oraz 80 cm a na koniec znalazł się czas także na konkurs ujeżdżeniowy. Pomiędzy emocjonującymi zawodami był czas na wspólną zabawę i integrację przy bigosie myśliwskim i kiełbaskach. Dla najmłodszych było przygotowane także stoisko z grami i zabawami oraz – co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – możliwe było spotkanie prawdziwego osła i kozy, które dotrzymywały nam towarzystwa spacerując między zgromadzonymi licznie gośćmi.

Wspaniała pogoda, wyborne towarzystwo i wspaniała organizacja pracowników Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej, Stajni na Zielonej a także licznych przyjaciół sprawiło, że Hubertus AD 2022 można uznać za wyjątkowo udany.

Kategorie: AktualnościZAZ