Wywiad z uczestnikiem projektu Revival

Opublikowane przez Bonifundo w dniu

Erasmus+ „REVIVAL”- projekt o międzynarodowym zasięgu, którego głównym celem było zwiększenie udziału w życiu kulturalnym dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Współpraca w ramach projektu umożliwiła stworzenie materiałów edukacyjnych w formie wideo ćwiczeń z zakresu nauki sztuki teatralnej. Zajęcia teatralne odbywały się na terenie Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej w Konarach, natomiast zwieńczeniem projektu było międzynarodowe spotkanie w Murcji w Hiszpani, w którym brały udział osoby z niepełnosprawnościami. Proponowane materiały były testowane przez 12 podopiecznych, a opiekę nad ich umiejętnościami sprawowali terapeuci zajęciowi.

Natalia Stefanik, 33 lata, uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej w Konarach, beneficjentka projektu Erasmus+ „REVIVAL”, uczestniczka międzynarodowego spotkania w Murcji w Hiszpanii.

Czy podobały ci się zajęcia teatralne prowadzone na terenie Warsztatów Terapii Zajęciowej, gdzie uczęszczasz na zajęcia?

Natalia- bardzo podobały mi się zajęcia. Szczególnie wtedy, kiedy przebieraliśmy się za zwierzęta i naśladowaliśmy ich odgłosy, jak również te, na których ćwiczyliśmy przedstawianie się i przygotowywanie naszej walizki (zajęcia prowadzone w celu przygotowania się do wyjazdu i spotkania międzynarodowego przyp. Red.)

Czy teatr jest dla ciebie ważny?

Natalia- Teatr jest dla mnie ważny, podoba mi się jak ludzie potrafią się wcielać w inne role.

Czy chodzisz do teatru?

Natalia- Tak, dość często, ostatnio byłam razem z uczestnikami z WTZ, a wcześniej jeszcze razem z siostrą.

Czy lubisz oglądać sztuki teatralne?

Natalia- Tak jak wcześniej wspomniałam, lubię jak aktorzy wcielają się w różne role oraz jak potrafią udawać przeróżne emocje.

Czy chciałabyś występować w teatrze?

Natalia- Fajnie by było, ale wydaje mi się, że to nie jest dla mnie, ponieważ bardzo stresuję się przed publicznością i mam problemy z zapamiętywaniem tekstów.

Jak było na międzynarodowym spotkaniu w Hiszpanii?

Natalia- było super! Super było to, że były różne narodowości, nie potrafię mówić po angielsku, jednak pomimo to dogadywałam się z niektórymi osobami na migi i było to fajne przeżycie. Wszyscy byli bardzo mili i uprzejmi. Cieszę się, że mogłam poznać tyle nowych i fajnych osób z innych krajów.

Które warsztaty na wyjeździe podobały ci się najbardziej?

Natalia- na wyjeździe były to zajęcia teatralne, w których uczyłam się poruszać po pomieszczeniu i mówić do widowni  oraz zajęcia organizowane na plaży, były super!

Czy spotkanie z osobami z innych krajów było dla ciebie interesujące?

Natalia- Były bardzo fajne! Pomimo tego, że nie mogłam dogadać się z nimi po angielsku to nie było dla mnie wielką przeszkodą. Miałam koło siebie osoby, które pomagały mi zrozumieć co inni mówią. Zajęcia prowadzone podczas wyjazdu były bardzo interesujące oraz ciekawe, bawiłam się podczas nich świetnie i myślę że nie zapomnę ich do końca życia.

Czego się nauczyłaś podczas tego projektu?

Natalia- Nauczyłam się słuchać swojego ciała oraz jak pokazywać emocje. Lepiej teraz czuje się podczas pracy w grupie i przy okazji poznałam kilka nowych słówek po angielsku.

Czy chciałabyś w przyszłości uczestniczyć w kolejnym międzynarodowym projekcie?

Natalia- Tak, chciałabym ponownie uczestniczyć w projekcie, ponieważ bardzo mi się podobało i poznałam super ludzi, dowiedziałam się także czegoś nowego o sobie.

 

Wszystkie materiały można odszukać na stronie projektu pod adresem: https://revivalproject.eu

 

Projekt REVIVAL jest finansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej.

Autor ponosi wyłączną odpowiedzialność za tę publikację, a Komisja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie informacji w niej zawartych.

Kategorie: AktualnościRevival