Fundacja » Projekty

Międzynarodowe spotkanie w Konarach2016-06-20

Bonifraterska Fundacja Dobroczynna została partnerem międzynarodowego programu Erasmus Plus „Lights on rights! Refleksja na temat wspierania aktywnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych intelektualnie w życiu społecznym.” Projekt ten angażuje uczestników z Hiszpanii, Polski, Słowenii, Węgier oraz Szwecji. W ramach projektu odbywają się międzynarodowe spotkania mające na celu promocje praw osób niepełnosprawnych oraz wypracowanie przewodnika pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Drugie z kolei spotkanie miało miejsce w Konarach!

W dniach 6-10 czerwca mieliśmy przyjemność gościć przyjaciół z Hiszpanii, Słowenii, Szwecji oraz Węgier. Plan wizyty został zaplanowany z wielką starannością a do sukcesu tej wizyty przyczynili się wszyscy podopieczni oraz pracownicy Naszej Fundacji. W pierwszym dniu zaprosiliśmy na oficjalne otwarcie, w którym brała udział Pani Poseł Agnieszka Ścigaj z Klubu Parlamentarnego Kukiz’15, która wraz z Zarządem Fundacji i całą społecznością przywitała zagranicznych gości, a następnie zwiedziła Naszą Fundację oraz porozmawiała o bieżących problemach organizacji pozarządowych.

W tym samym czasie odbyła się prezentacja uczestników, przydzielenie do grup, w których uczestnicy spędzili resztę dnia. Podczas gdy zespół koordynatorów tworzył podwaliny przewodnika, pozostali pracownicy wraz z podopiecznymi oraz gośćmi uczestniczyli w szeregu atrakcji. Najwięcej emocji przysporzyła jazda konna oraz nauka czyszczenia i siodłania koni, dla większości był to pierwszy i niezapomniany raz. W Domu Pomocy Społecznej uczestnicy mogli poznać jak spędzać czas bawiąc się i ucząc. Zaprezentowano bowiem gry planszowe, domino oraz, ku wielkiej uciesze, udostępniono stół ping-pongowy. Zabawy było co nie miara. Warsztat Terapii Zajęciowej zaprezentował zajęcia w duchu sportowym oraz uczył gdzie i jak można spędzać czas wolny poza domem. A na koniec goście mieli przyjemność zaznać odpoczynku w Sali Doświadczenia Świata, gdzie zbierali siły na resztę wieczoru. A wieczorem, korzystając z wymarzonej pogody, uczestniczyliśmy w grillu
i tańcach przy akompaniamencie Kapeli „Mogilanie”.

Kolejnego dnia braliśmy udział w zajęciach multimedialnych w Akademickim Centrum Medialnym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, w którym podopieczni oraz ich opiekunowie mieli okazję zobaczyć jak się robi telewizję oraz co to znaczy radio. Po interesującym przedpołudniu przyszedł czas na nieco spokojniejsze popołudnie. W odniesieniu Światowych Dni Młodzieży punktem obowiązkowym wizyty było nawiedzenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Czwartek był ostatnim dniem zorganizowanej wycieczki. W ramach tego dnia odbyło się zwiedzanie Starego Miasta oraz Wzgórza Wawelskiego, w tym Komnat Królewskich, Katedry oraz Dzwonu Zygmunta. Po długim i wyczerpującym zwiedzaniu zaprosiliśmy gości na uroczysty obiad podczas, którego zakończyliśmy oficjalną część wizyty oraz rozmawialiśmy następnej wizycie- już w październiku odwiedzimy Budapeszt!

powrót do listy aktualności