Fundacja » Przetarg

BONIFUNDO W RZYMIE I WATYKANIE2019-02-14

Pielgrzymka Podopiecznych i Pracowników Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej w Konarach do Rzymu i Watykanu.

W niedzielę 3 lutego grupa 49 osób wyruszyła  na tygodniową pielgrzymkę do Rzymu i Watykanu. Dzięki ofiarności Ojca Świętego Franciszka mieliśmy zapewniony nocleg i wyżywienie w Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II w Centrum Ks. Orione w Rzymie. Program Pielgrzymki był bardzo wypełniony, już w poniedziałkowy wieczór po przyjeździe spotkaliśmy się z uczestnikami 69 Kapituły Generalnej Zakonu Bonifratrów, trwającej w tym czasie w Rzymie - Prowincjał br. Łukasz Dmowski, br. Hubert Matusiewicz, br. Franciszek Salezy Chmiel i br. Eligiusz Mucha podzielili się z nami wrażeniami z Kapituły, opowiedzieli o swojej posłudze i wspólnie z nami w modlitwie prosili o wszelkie potrzebne łaski na czas naszego pielgrzymki.

Wtorek przeznaczyliśmy na zwiedzanie Rzymu starożytnego m.in. Koloseum, Forum Romanum, Panteonu,wzgórza Kapitol i Palatyn, poznaliśmy rzymskich władców i początki chrześcijaństwa pokonując dzielnie kilkanaście kilometrów pieszo. Pogoda na zwiedzanie była wymarzona, słońce i bezchmurne niebo pozwalały nawet na zjedzenie lodów.

Środa była dniem spotkania z Papieżem Franciszkiem. Na audiencji wręczyliśmy Ojcu Świętemu wykonane przez mieszkańca DPS - Tomka, logo naszej Fundacji, zostaliśmy pobłogosławieni, otrzymaliśmy różańce i pamiątki z wizerunkiem Papieża. Był to czas szczególnych wzruszeń i radości ze spotkania. Po audiencji zwiedziliśmy Bazylikę św. Pawła za Murami, Bazylikę św. Jana na Lateranie i Bazylikę Matki Bożej Śnieżnej. Dzięki Pani Lidii, przewodniczce, która w bardzo interesujący sposób opowiadała nam o zabytkach i sztuce, mogliśmy poznać historię chrześcijaństwa w Rzymie.

W czwartek o godzinie 7 rano wzięliśmy udział we Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie. To właśnie tutaj modliliśmy się w intencjach własnych i tych które powierzyli nam nasi bliscy przed wyjazdem. Po nabożeństwie mogliśmy spotkać się z jałmużnikiem papieskim, Kardynałem Konradem Krajewskim. Resztę dnia przeznaczyliśmy na zwiedzanie Watykanu, Bazyliki św. Piotra, Ogrodów Watykańskich, Muzeum Watykańskiego i Kaplicy Sykstyńskiej. Z Watykanu wysłaliśmy również kartki do naszych rodzin w Polsce.

W piątek wyruszyliśmy na Monte Cassino, zwiedziliśmy Opactwo Benedyktyńskie, modląc się przy grobie św. Benedykta i św. Scholastyki, następnie przeszliśmy na Polski Cmentarz Wojenny aby złożyć hołd Polskim Bohaterom poległym w walce o Monte Cassino. W skupieniu modliliśmy się za Nich w trakcie odprawionej na miejscu Mszy św. To była dla nas wspaniała lekcja historii.

Czas spędzony w Rzymie był dla nas wyjątkowy. Wielu z nas spełniło swoje marzenia, jak choćby spotkanie z Ojcem Świętym czy modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II,  dana była nam łaska możliwości lepszego poznania się, rozmów, cowieczornych spotkań, szczerych wzruszeń i wzajemnego zrozumienia.  Mogliśmy wspólnie się modlić, wspólnie cieszyć i wspierać się wzajemnie w pielgrzymkowych trudnościach. Dziękujemy księdzu Ireneuszowi Bochyńskiemu za zorganizowanie naszego  wyjazdu i zakwaterowania w Rzymie, za Słowo Boże, które nam przybliżał i wyjaśniał, za wspólne codzienne Msze św. za to że był naszym pasterzem. Rodzinom dziękujemy za zaufanie jakim obdarzyli terapeutów, powierzając im swoich bliskich.

Jesteśmy wdzięczni Bogu za czas bogaty w łaski, w którym mogliśmy czuć Jego obecność i miłość jaką nas obdarza oraz dzielić się tym szczęściem z innymi.

 

powrót do listy aktualności